Iako sam mislio pisati o nečem drugom, naletio sam večeras ponovno na site Jakoba Nielsena koji je opće poznati autoritet za pitanja usability-a na internetu. Riječ “usability” je teško prevesti u ovome kontekstu, no ja bih koristio riječ “ergonomija” iako internet nije nešto što možete primiti u ruku pa da dobro paše, niti u njega možete sjesti pa se zbog toga osjećati ugodno, no usability bi bio skup nekih načela koja treba imati na umu prilikom kreiranja nekog web sitea, pa tako i bloga – a sve skupa kako bi iskustvo posjetitelja bilo najbolje moguće te kako bi ga natjerali da vaš site posjeti ponovno.
Na njegovom web siteu moguće je pronaći desetine zanimljivih članaka koji su vrlo korisni. Primjerice, postoji članak o deset najvećih pogrešaka kod blogova po kojem i moj blog radi nekoliko vrlo bitnih pogrešaka (od kojih prvu, tj. treću s popisa unatoč suzi u oku ispravljam već danas). Neki od članaka se bave i pisanjem za internet koje se po Jakobovom mišljenju prilično razlikuje od pisanja za druge medije (eto, barem ovdje koristim neke od savjeta), a da i ne spominjemo teoriju izvrnute piramide koju treba žestoko i nemilosrdno koristiti. A da bi posjetitelje zaintrigirali da uopće posjete vaš site postoji nekoliko savjeta o tome kako učiniti mikrosadržaj zanimljivijim kroz pisanje korisnih naslova, naziva stranica i tema email poruka.
Nielsen u jednome od tekstova čak govori i o tražilicama kao parazitima interneta koje usisavaju vrijednost s web stranica osoba i tvrtki koje se trude kreirati novu vrijednost.
Misao dana:
Describing the Internet as the Network of Networks is like calling the Space Shuttle, a thing that flies.
10 replies on “Neka vaš blog bude ergonomski oblikovan…”
ideš!!! naslov!!! kapitulirao si, ha! :)
pa ne vjeruj svemu sto piše na internetu :)
da, već duže vremena se borim protiv toga, kreirao sam čak i podvojenu ličnost samo radi naslova ali na kraju sam prevladao svoju fiksaciju kako su moji dosadašnji naslovi bili cool vs. ergonomije koju tjeram od jučer
moja reakcija na ovakve siteove (useit.com, a ne mrak.org :)) je Ctrl+W
mislim, OK, sadržaj je bitan, ali ja padam na izgled :)
čitam malo ovo kako ekipa čita tekstove na webu, ne slažem se baš s tim, mislim tekst je iz ’97…sjećam se da sam tvoj blog pročitao od početka do kraja. kada sam prvi put došao, otišao sam na početak i lagano…
ja glupan, stisnuo sam ctrl+w da vidim što se dogodi (blokiralo me u mozgu, inače radije koristim kratice od miša ali nisam skužio foru na vrijeme)
nisu svi tekstovi iz 1997, ima ih i novijih, ovaj za weblog je definitivno noviji, a mnoga ograničenja vrijede i danas
Moram priznati da mi se novi princip naslova više sviđa, ja spadam u nervozne ljude koji uvijek imaju 16 otvorenih tabova, pa na temelju naslova odlucim hocu li upotrijebiti par minuta vremena na čitanje ili ne. :)
Što se tiće ergonomije, tu svakako ulazi i pitanje precizno postavljenog template. Ti si sam podesio svoj template na osnovi Kubrick ili si koristio neki model, preveden na hrvatski? Drugi dio ergonomije je pitanje definiranja linka – vidim da si upisao naslov, prije toga datum – tako stranica postaje deep page. Meni osobno se čini bolje postaviti kategoriju, naslov, id – u biti, pitam se što je najergonomičnije? Hrpa brojeva sigurno nije…
pa moj blog je napravljen na kubricku, template je neznatno modificiran a navigacija je “obogaćena” pojedinim pluginovima (recimo pluginom za slučajni post), 50 najpopularnijih tagova sam također dodao, a arhivu sam izmjestio na posebnu stranicu; mislim da se do svakog posta može doći kroz dva klika putem kategorija, jednoga ako ideš po popularnim tagovima, tri kroz tag-cloud ili četiri kroz arhivu – mislim da je to vrlo dobar rezultat
site je samo djelomično preveden na hrvatski i u potrazi sam za potpunijim prijevodom wordpressa 2.0
svaki naslov je link na puni tekst (dakle skupa s komentarima), a svaka stranica s pojedinačnim postom je modificirana na način da u title-u stranice imaš naslov posta; tako da imaš kombinirano naziv stranice, naslov posta i sam URL koji svi koriste isti tekst
mislim inače da je wordpress jako search_engine friendly i uz ove minimalne preinake koje sam napravio mislim da je to blizu maksimuma što se tiče same “mehanike” bloga, sada slijedi rad na sadržaju i ključnim riječima…
vidjeti ćemo, rekoše slijepci… ovaj blog je mali seo eksperiment
Izgradnja osobnog identiteta na internetu…
Kao plod dopisivanja s autorom bloga mrak.org i mladom autoricom philo, a povodom dileme kako urediti stranicu “O autoru” koja mi već tjedan dana zbog pomanjkanja insipracije zjapi prazna, odlučio sam napisati svoja razmišljanja po pita…