Categories
eDržava Politika

Hitrorez

Hitrorez sam već spominjao još u kolovozu. Hitrorez je, da se podsjetimo, spin-off od hitro.hr projekta čija je funkcija da se preko nekolicine lijepo uređenih šaltera po poslovnicama FINAe građanima i pravnim osobama omoguće mnogobrojne usluge državne uprave na jednostavan i prijateljski način.

Hitrorez je načelno dobra ideja jer je želja da se kroz vrlo kratki vremenski rok (od cca. 9 mjeseci, gle, kud baš toliko?) napravi inventura zakona, propisa, pravilnika, naputaka i mišljenja – te se potom viškovi jednostavno ukinu. Vrlo sam skeptičan oko učinkovitosti ovog projekta iz jednostavnog razloga što je naša birokracija toliko kompleksna, razgranata i u krajnjoj liniji moćna da ne vidim načina kako će se hitrorez provesti u djelo, a da pritom bude i koristan a ne samo zgodni vladin PR projekt.

Evo, kao jedan od lakših primjera koje bi trebali srezati hitrorezom predlažem mišljenje ministarstva financija o načinu vođenja dnevnika lokalne vožnje. A mogao bih navesti toga još, recimo pojednostavljenje izvoznog carinjenja (izvozno carinjenje traje duže nego uvozno, tko zna zašto?), pa recimo obrasci – recimo oko evidencije osobnih dohodaka apsolutno svi podaci koji su potrebni za postojeće SPL obrasce i ID obrasce se mogu izvesti iz RSm obrazaca (a koji se već dugo mogu uploadati putem interneta). Državni zavod za statistiku od proizvođača traži svaki mjesec neke izvještaje od kojih nitko nema koristi (to je ono kada vam kažu na radio zagrebu kako je proizvedeno xx tona više nego u prethodnom mjesecu, ili kako su zalihe x% veće), ili recimo da moraš imati osobnu iskaznicu da bi izvadio putovnicu… mogao bih ovako satima…

Nego, kampanja za hitrorez je očigledna meta za jedan youtube uradak – pa eto ga:

Misao dana:
The only thing that saves us from the bureaucracy is its inefficiency.

11 replies on “Hitrorez”

Eto reklame u boljoj kvaliteti od ove YouTube verzije s umetkom…

Volio bih da ovaj dio komentara ostane on-line i nakon srpnja 2007 (kada završava hitrorez):

> Vrlo sam skeptičan oko učinkovitosti ovog projekta iz jednostavnog razloga što je naša birokracija toliko kompleksna, razgranata i u krajnjoj liniji moćna da ne vidim načina kako će se hitrorez provesti u djelo, a da pritom bude i koristan a ne samo zgodni vladin PR projekt.

Zašto? Zato jer uz malo druženja s ekipom koja vodi Posebnu jedinicu za Hitrorez mogu reći da: a) ovo nije PR projekt b) HITROREZ će uspjeti. Kako i zašto… To nažalost ostaje njihova tajna koju ne mogu podjeliti ovdje sa svima…

I uostalom…užitak mi je čitati press cutove na adresi na kojima se sa svojim glupostima prosipa Pero Kovačević. Beznačajan čovijek u svojoj jadnosti i beznačajnosti laprda gluposti (sramota za saborskog zastupnika), ali neka posjetitelji usporede sami njegova laprdanja sa ostalim sadržajima na toj stranici koji dolaze iz raznih izvora…

hrvoje,

pozlatile ti se riječi; eto ja ću koristiti gore linkani dokument porezne uprave kao benchmark, spreman sam se kladiti u još jednu tortu od sira da se naputci porezne neće dirati
siguran sam i da se ID, SPL i TMP obrasci neće zamijiniti RS obrascem

birokracija je toliko uletila u pore društva da jednostavno neće biti moguće tako nešto provesti, jer kada bi se to desilo, stotine i tisuće ionako besposlenih službenika bi ostali bez ijednog papira na stolu, a tada bi netko mogao početi postavljati pitanja

tebi i meni je hitrorez inteligentni projekt jedne vlade, no tim službenicima je hitrorez borba na život i smrt, a ljudi u takvim situacijama postaju iznimno učinkoviti

da li znaš da kada radiš grijanje u kojem je snaga veća od 50kW moraš imati dozvolu policije da bi je instalirao (što je donekle čak i smisleno, no isto tako ja mogu bez dozvole policije u svoje skladište istovariti 300 tona neke eksplozivne tvari a da me nitko ne pita), jel znaš da moraš imati građevinsku dozvolu od kojih je jedan dio (navodno) i dozvola HRTa da im moj dimnjak ne smeta? wtf?

eh da, imam još nekoliko ideja

a) ime tvrtke smije biti na hrvatskom jeziku ili mrtvim jezicima, ne smije biti kratica i ne smije imati broj, a isto tako ne smije biti “slično” imenima drugih tvrtki; ovo treba definitivno ukinuti i neka se tvrtke zovu kako god hoće (ok, može limit da bude recimo najmanje tri znaka kao i internet domene) jer ako želiš napraviti firmu koja konkurira na međunarodnom tržištu onda moraš tetu u sudskom registru platiti 100EUR (tolika je tarifa) da ti progura ime koje ti paše

b) po zakonu o PDVu knjiga je oslobođena plaćanja PDVa (tj. plaća se 0% PDVa, nije isto i ta razlika formulacije veseli poreznike), no po pravilniku o PDVu usluga TISKA nije oslobođena, po međunarodnim ugovorima knjige su također oslobođene plaćanja PDVa. Fora je dakle u tome da kada ti dođe kupac koji nije u sustavu PDVa (recimo sveučilište) i naruči knjigu onda na to mora platiti PDV kod domačeg dobavljača, ali ne mora ako je kupi u inozemstvu. Ovo je tipični primjer (kakvih ima još puno) gdje su domaći zakoni podešeni na način da direktno favoriziraju uvozni proizvod – koliko god glupo ovo izgledalo.

Hitrorez?
U prvih 6 mjeseci za provedbu 38 zakona Vlada i ministri su donijeli 424 provedbena propisa, pravilnika, uredbi…
“Režu” stare propise za stvaraju nove, više od deset po jednom zakonu.

E, sad. Pitanje je zašto se takve količine propisa donose uz svaki zakon. Valjda zato jer je zakon mutav i nedorečen, inače mu ne bi trebalo toliko dodataka i mučenja. A s druge strane, ako stvari u zakonu pišu malo okruglo, malo ćoškasto, onda onaj koji donosi podzakonske propise (a to je, naravno, Vlada) može razvezati kako hoće. Pa se propisima ne tumači zakon nego ga se mijenja. A onda svi navale na Sabor. Kao da se u Saboru odlučuje. Odlučuje se u Centralnom komitetu, samo se sada drugačije zove.

hrvoje; pa to je sjajno

ajde kada već znaš nekoga tamo, bacite pogled na ministarstvo financija i da li su uključili gore spomenuto mišljenje u toj inventuri

Kako je obećano Odlukom o osnivanju posebne jedinice za HITROREZ, od 15. siječnja je dostupno javno komentiranje propisa u cilju pojednostavljanja ili likvidacije…

Sve na http://www.hitrorez.hr, tj. direkt na

Hrvoje

hrvoje
GENIJALNO, eto ja sam svoju primjedbu poslao, ako svaki poduzetnik napravi još po jednu prijavu ostati ćemo skroz bez propisa :)

nije mi jedino jasno što fitosanitarni pregled drvene građe radi u propisima ministarstva financija ali vjerojatno ima neki uzvišeni razlog

p.s. na neka pitanja (npr. da li je propis usklađen s praksom EUa) kako da ja znam odgovor? (imaš, da, ne a nema “ne znam”)

eh, da
jel ima tamo pravilink o ispunjavanju imovinskih kartica za državne dužnosnike, taj pravilnik treba dramatično pojednostaviti, tekst treba napisati velikim umirujućim slovima slovima a vjerojatno uz njega treba i audio CD s glasovnim uputama i brojem besplatnog telefona

vidiš da nam jadan premijer ne zna da li mu je sat od 28.000eur imovina ili nije

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *