Categories
Ostalo Priroda i društvo Religija

i will survive… (1:49, Tony Clifton, Man On The Moon, Soundtrack)

Imao sam na pameti pisati danas o googleu (a čini se da je nakon njihovih jučerašnjih financijskih rezultata pola svijeta odlučilo pisati o tome tako da nisam osobito originalan, a teško je dokazati da sam ja to bio naumio učiniti još prije neki dan), no vijesti na novoj tv od prije nekoliko minuta dale su mi materijala…

Dakle, ptičja gripa je dijagnosticirana i kod nas; a o tome smo naučili tijekom izvanrednih vijesti uguranih usred prekinutog (inače vrlo dobrog) filma “Insomnia”. Same vijesti osim same činjenice kako je gripa pronađena nisu donijele ništa novoga niti konkretnoga; iako ne direktno – aludiralo se na paniku i probleme koje će to proizvesti…

O ptičjoj gripi sam već pisao prije nekih petnaestak dana i kako stvari stoje gledajući statističke modele koji su dostupni (a koje zahvaljujući googleu nije osobito teško pronaći) sve skupa ne izgleda dobro. Utješno je to što sama ptičja gripa po sebi uopće nije opasna jer je vrlo teško prenosiva sa ptice na čovjeka, a čak i ako se prenese mogućnost da se dogodi ponovna mutacija koja bi omogućila prenošenje s čovjeka na čovjeka je praktički zanemariva. Ukratko, matematički gledano s pozicije rizika za prosječnog čitatelja ovog bloga, sasvim je svejedno da li je gripa dijagnosticirana kod nas, u Rumunjskoj ili Vijetnamu. Nadalje, čak i ako dođe do toga da gripa mutira i postane prenosiva, povijest pokazuje kako se prva “iteracija” virusa loše prilagođava čovjeku te kako nije niti toliko opasna niti zarazna kao što će biti onaj pravi val pandemije koji će (jednoga dana) ipak uslijediti.

Ukratko, iako sve skupa treba imati na oku (a moj originalni post ima linkanih nekoliko sjajnih resursa na tu temu) ne treba previše paničariti (barem ne zasada ;).

Misao dana:
God give me the serenity to accept things which cannot be changed;
Give me courage to change things which must be changed;
And the wisdom to distinguish one from the other.

p.s. ironično je to da je gore spomenuta molitva preuzeta iz jedne osmrtnice prije nešto više od šezdesetak godina, a svakodnevno je koriste anonimni alkoholičari koji su tražeći porijeklo molitve pronašli korijene kod vojnika još u četrnaestom stoljeću, a prvu varijante te molitve danas s priličnom sigurnošću možemo povezati sa staro rimskim filozofom Boethiusom

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *